Sağlık Haberleri

Her Yorgunluk BAHAR Yorgunluğu Mu?

Her yorgunluk “bahar yorgunluğu” değil!

 

Bu aylarda yorgun yaşayan birçok kimse bunu baharyorgunluğuna bağlıyor. Ancak yaşanan yorgunluk çeşitleri kronik yorgunluksendromu, mutsuzluk yorgunluğu ve bahar yorgunluğu olarak üç gruptainceleniyor. Hastalık belirtilerini birbirinden ayırmak gerekir. Bir kişifiziksel olarak yorgunluktan, tüm eklem ağrılarından ve yataktan yorgunkalkmaktan ya da gün içerisinde çabuk yorulduğundan bahsederken, bir başkasıruhsal ya da psikolojik yorgunluktan bahsedebilir. Eğer bir yorgunluk aylarcasürüyorsa, hatta yatak istirahatı ile de geçmiyorsa müzminleşmiş (kronik) biryorgunluk hastalığından bahsedilebilir.

 

 

Bahar yorgunluğunun nedenleri

 

 

Beslenme alışkanlığı bozuklukları

Besinlerle yeterli miktarda vitamin, mineral alınmaması

Tembel bir yaşam biçimi

Tiroid bezinin çalışma düzensizlikleri. Özellikle bu bezinaz çalışması yorgunluk belirtilerini artırıyor. Bu durumlarda hafızazayıflaması, uyku eğilimi, adale ağrıları normalden fazla görülüyor.

Birçok enfeksiyon hastalığı yorgunluk belirtileriniartırıyor.

Tansiyon, kalp hastalığı, alerji, nezle ve bazı ağrı kesiciilaçların kullanımı

Tansiyonda sık sık inip çıkmalar, kan şekeri düşmeleri,gürültülü ortamlar, fazla sıcak ya da soğuk ortamlar, stresli iş ortamı, kirlihava gibi durumlar da yorgunluğa yol açıyor.

Fazla kafein, yoğun sigara kullanımı, aşırı alkol ve maddealışkanlıkları da yorgunluk tetikleyen durumlar arasında yer alıyor.

 

 

Bahar yorgunluğunun yarattığı etkiler

 

Bahar yorgunluğunu çok da hafife almamak gerekiyor. Budurumun yarattığı bazı hastalıklar mevcut.

 

Bunlar:

Kas ağrıları, omuz, sırt ve boyun ağrıları.

Yorgunlukla birlikte konsantrasyon bozukluğu, neşesizlik,aşırı sinirlilik, hafıza zayıflaması ve uyku bozuklukları.

Uyku ritmi bozukluğu uykuya dalma güçlüğü bazen de aşırıuyuklama hali

Baş ağrıları.

Stres ve ruhsal gerginliğe bağlı olarak bağırsak ve miderahatsızlıkları. Bahar mevsiminde mide ve oniki parmak ülseri olanlardahastalık nüksleri daha çok görülüyor. Bağırsaklarda gaz, kabızlık ve ishal gibidüzensiz bağırsak hareketlerini beraberinde taşıyan, hassas bağırsak sendromudiye adlandırılan duruma rastlanıyor.

 

 

Bahar yorgunluğuna karşı alınacak önlemler

 

Bahar yorgunluğuna karşı esas sebepleri belirleyip ona karşıönlem almak gerekiyor. Yorgunluk yaşayan kişilerde, durumu tetikleyicihastalıklar tespit edilirse onları önleyici tedaviye başvuruluyor. Yorgunluksorunu olanlar B ve C vitaminlerinden, magnezyum, potasyum ve çinko desteğindenfaydalanabilir. Gevşeme egzersizlerinden yararlanılabilir. Meyve, sebze veağırlıklı beslenmeye ağırlık verilmeli, günlük içilen su miktarını 3 litrecivarında tutulmalı, iyi ve kaliteli bir uyku düzenini sağlamak için stresazaltılmalıdır. Sigara, alkol ve kafeinden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.Yorgunluğu giderir ve rahatlatır düşüncesiyle aşırı alkole başvurmak yanlışolur. Yatarken alınan depresyon azaltan, uyku düzenleyen ve kas gevşetenilaçlardan yararlanılabilir.